در نشست هم اندیشی رمز ایران بررسی شد: نقش نظام های امنیت شبکه ملی اطلاعات در توسعه کسب و کار شرکت های افتا

اولین نشست هم اندیشی انجمن رمز ایران در سال ۹۶ با موضوع «نقش نظام های امنیت شبکه ملی اطلاعات در توسعه کسب و کار شرکت های افتا»، چهارشنبه ۳۰ فروردین در محل سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف برگزار شد.
در اولین نشست هم اندیشی انجمن رمز ایران در سال ۱۳۹۶ با حضور جمعی از متخصصین و اعضاء حقیقی و حقوقی انجمن رمز ایران، نخست موضوع نظام های افتا توسط مهندس رضا کلانتری معاون پژوهشکده امنیت مرکز تحقیقات مخابرات ایران تشریح شد و به نتایج اجرای سند راهبردی افتا برای اجرایی شدن این نظامها اشاره گردید. سخنران بعدی این نشست، آقای دکتر رسول جلیلی عضو شورایعالی فضای مجازی کشور به تحلیل چگونگی اجرای سند افتا در طول ۱۲ سال گذشته پرداخت و ضمن بیان برخی از دستاوردهای این سند، فرصت های از دست رفته در این مدت برای توسعه صنعت افتا در کشور را مورد نقد و بررسی قرار دادند.
در این نشست، به نقش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ایجاد تعامل بین تولیدکنندگان محصولات و ارائه دهندگان خدمات افتا با بخش های سیاستگذاری در حوزه افتا و کاربران این حوزه پرداخته شد و اینکه این سازمان تلاش داشته است تا از طریق اقدامات خود از تولیدات صنعت افتا در داخل کشور حمایت نماید.
در ادامه ی نشست، دکتر عارف ریاست انجمن رمز ایران ضمن سخنرانی کوتاهی، با تبریک سال جدید و اعیاد رجبیه، به اهمیت اینگونه نشست ها برای شناسایی و بحث علمی در خصوص مسائل چالشی کشور در حوزه افتا اشاره داشت.
وی با بیان تلاش های انجمن رمز ایران در گذشته برای تدوین سند راهبردی افتا و همچنین نقش فعال این انجمن در پیشنهاد و تدوین سیاست های کلی نظام در حوزه افتا که در وقت مناسب به تأئید و ابلاغ از سوی مقام معظم رهبری رسیده است، از عموم اعضاء درخواست کرد که با حضور و مشارکت فعال در این نشست ها، انجمن رمز ایران را در جمع بندی و ارائه راهبردهای مناسب و مورد نیاز کشور در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات یاری نمایند.
پس از سخنان دکتر عارف، به پرسشهای حاضرین در جلسه پیرامون مسائل و مشکلات صنعت افتا و چگونگی رونق کسب وکار شرکتهای فعال در این صنعت از سوی سخنرانان نشست پاسخ داده شد. در این بخش بر روی نقش مرکز ملی فضای مجازی به عنوان نهادی که باید به آینده پژوهی در حوزه افتا بپردازد تأکید گردید و اشاره شد که با اقدامات دولت در سال ۱۳۹۵ شاهد تحولات مثبتی در این حوزه بوده ایم که می تواند نوید بخش رونق کسب وکار شرکت های افتا در سالهای آتی باشد. همچنین تأکید شد که این شرکتها نیز که عمدتاً در تشکل سندیکای افتا مجتمع هستند باید بیش از پیش به ارتقاء کیفی محصولات خود توجه داشته باشند تا دلیلی برای گرایش مصرف کنندگان به استفاده از محصولات خارجی وجود نداشته باشد.
گفتنی است، زیرساخت شبکه ملی اطلاعات به عنوان بستر تبادل اطلاعات در گستره جمهوری اسلامی ایران با استفاده از پروتکل های شبکه وب که با هدف پرهیز از ارسال اطلاعات داخلی به خارج از مرزهای کشور و همچنین رسیدن به سرعت های بالاتر و کیفیت بهتر در انتقال اطلاعات طراحی شده است، از جمله ضروریاتی است که به منظور توسعه خدمات الکترونیکی و دسترسی شهروندان ایرانی به این نوع خدمات از سالها پیش مورد توجه بوده و هم اینک در مرحله توسعه قرار گرفته است. امنیت این شبکه هم به لحاظ حفظ محرمانگی اطلاعات و هم صیانت از حریم خصوصی کاربران از جمله مهمترین مسائل آن می باشد که باید از جبنه های علمی و اجرایی مد نظر قرار گیرد.
در پایان این نشست اعلام گردید که نشست بعدی هم اندیشی انجمن رمز ایران همزمان با برگزاری چهاردهمین کنفرانس بین المللی انجمن رمز ایران در شهریور ماه ۱۳۹۶ در دانشگاه شیراز برگزار خواهد شد.

پاسخ دهید

*