با وجود تحریم‌های موجود در زمینه ورود سامانه های لایه نشانی در خلأ بالا و حتی قطعات و زیر مجموعه‌های این سامانه ها در طول سال‌های اخیر، محققان جهاددانشگاهی صنعتی شریف موفق به طراحی، ساخت، تولید و بومی سازی كامل فن‌آوری ساخت این سامانه های پركاربرد در داخل كشور شدند.

دكتر سید محمد طباطبایی – رییس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف – در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این كه طراحی و ساخت این سامانه ها از سال‌ها پیش با تلاش محققان جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف آغاز شده خاطرنشان كرد: در امتداد این تلاش‌ها محققان واحد موفق شده‌اند تمام قطعات و زیرمجموعه های اصلی این سیستم‌ها را كه بخشی از آنها تاكنون از خارج وارد می‌شد را به طور كامل در داخل كشور تولید كنند و مجموعه می تواند از این پس نیازهای كشور را در این حوزه به طور كامل رفع كند.

وی با اشاره به اینكه این مركز در چند سال گذشته، محصولات متعددی بر اساس استانداردهای معتبر بین‌المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه كرده است، افزود: مركز فن‌آوری خلاء بالای جهاد دانشگاهی صنعتی شریف تاكنون 16 نوع سامانه خلاء بالا را برای مراكز تحقیقاتی و دانشگاهی داخل و خارج از كشور طراحی و ساخته است كه در حال بهره‌برداری می‌باشند و هم اكنون نیز طراحی و ساخت چند نمونه جدید از این سامانه ها در دست اجرا است.

رییس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با اشاره به مزایای سیستم های لایه نشانی تولید شده در این سازمان، تصریح كرد: از ویژگی‌های مهم این سامانه ها این است كه ما دقیقا براساس نیاز و درخواست سفارش دهندگان محصولات را طراحی كرده و می سازیم. همچنین به طور مداوم با کاربران آنها در ارتباط هستیم و تمام خدمات و پشتیبانی های فنی مورد نیاز را به آنها ارائه می كنیم.

وی ادامه داد: نمونه های خارجی این سامانه ها در حال حاضر هیچ خدمات پس از فروشی از سازندگان خارجی آنها دریافت نمی كنند و بیشتر خریداران سامانه های خارجی، برای رفع نواقص و پشتیبانی دستگاه های خود از كمك كارشناسان جهاددانشگاهی صنعتی شریف استفاده می كنند.

رئیس جهاددانشگاهی صنعتی شریف خاطرنشان كرد: بسیاری از تجهیزات پیشرفته ساخت خارج به علت عدم پشتیبانی سازندگان خارجی دچار نقص فنی هستند و به خوبی مورد بهره‌برداری قرارنمی گیرند.

وی افزود: این پدیده موجب شده است حتی قبل از بروز نقص فنی، نگرانی از مواجهه با این مشکل موجب شود که کاربر از سیستم خارجی خود به ندرت استفاده كند كه در این شرایط سیستم‌های ساخت داخل از مزیت پشتیبانی فنی برخوردار بوده و این ویژگی در شرایط تحریم خارجی برجسته‌تر می‌شود.

طباطبایی با اشاره به كاربردهای متنوع این سامانه ها اظهاركرد: كاربرد این سامانه ها بیشتر در زمینه لایه ‌نشانی لایه‌های نازك، رساناها و دی‌الكتریك‌ها است. همچنین این سامانه ها در تحقیقات مربوط به صنایع نانو، اپتیك، الكترونیك نوری، میكروالكترونیك، لیزر و ابررسانایی مورد استفاده قرار می گیرند.

گفتنی است، سامانه های خلأ بالا سیستم‌هایی هستند كه به وسیله آنها می‌توان هوای یا گاز داخل یك محفظه با حجم معین را تا فشارهای خیلی پایین تخلیه كرد.

در این فشارها انجام فرایندها و آزمایش‌های فیزیكی كه نیاز به یك محیط عاری از مولكول‌های اكسیژن و ازت و دیگر ذرات دارند، امكان‌پذیر می‌باشد. همچنین انجام بعضی از فرآیندهای متالورژیكی بسیار دقیق (ذوب و قالب‌ریزی بعضی از فلزات و آلیاژهای ویژه) در معرض هوا غیر ممكن است و عملیات ذوب و ریخته‌گری در خلأ بالا انجام می‌شود.

منبع خبر ایسنا

مطلب قبلی
رییس جهاد دانشگاهی صنعتی شریف خبر داد: طراحی و ساخت ربات موتور برگردان موتور ملی در كشور
مطلب بعدی
اجرای 2300 طرح تحقیقاتی موفق در جهاددانشگاهی صنعتی شریف تا کنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست