عضو هیئت علمی سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف:  تولید دستگاه «آشکارساز شعله» برای کنترل احتراق

مهندس برزین در مصاحبه با خبرگزاری سینا پرس، درباره طراحی و تولید دستگاه «آشکارساز شعله» برای نظارت و کنترل سیستم احتراق، توضیح داد.

وی گفت: به منظور افزایش ایمنی یک سیستم احتراق و قابل اطمینان بودن عملکرد آن، می‌بایست این سیستم احتراق به سیستم‌های نظارتی و کنترلی مجهز شود. یکی از اجزای کلیدی سیستم‌های نظارتی و کنترلی سیستم احتراق، دستگاه آشکارساز شعله یا به عبارتی شعله بین است.

مهندس برزین خاطرنشان کرد: سیستم «شعله بین» در صنایع مختلفی همچون نیروگاه‌های حرارتی تولید برق، صنایع شیمیایی، پالایشگاه‌ها، تاسیسات سیمان، کوره‌های زباله‌سوز و بازیافت، مولدهای بخار و تاسیسات گرمایشی استفاده می شود.

مهندس برزین یادآور شد: نخستین بار در سال ۱۳۹۳ توسط کارخانه گندله‌سازی شرکت صنعتی و معدنی گل گهر، طراحی و ساخت یک نمونه شعله بین UV به این مرکز ارجاع شدکه ماحصل آن ساخت و نصب موفقیت آمیز ۵ عدد دستگاه شعله بین بود.

وی ادامه داد: به دنبال کسب این دانش و از آنجایی که در نیروگاه های برق حرارتی نیز از این سیستم استفاده می شود، در قالب قرارداد طراحی و ساخت ۴۰ عدد شعله بینUV با یکی از نیروگاههای برق حرارتی کشور وارد فاز طراحی و ساخت یک نمونه پیشرفته تر شدیم.

مهندس برزین افزود: در کوره ها و بویلرهای نیروگاه ها و پالایشگاه ها که شما مجبورید آب یا ماده ای را تحت حرارت قرار دهید، از حجم عظیمی از گاز و شعله استفاده می کنید.

روشن بودن شعله مرتب باید توسط شعله بین کنترل شودتا درصورت قطع شعله، بلادرنگ این سیستم فرمان قطع گاز را بدهد و کارشناسانی که در اتاق فرمان حضور دارند اقدامات مورد نیاز را بلافاصله انجام دهند. به همین دلیل این سیستم از استانداردهای بالای حفاظتی برخورداراست.

به گفته مدیر این پروژه، به منظور اخذ استاندارد های مورد تاییدکاربران و ذی نفعان، فعالیتی را با حمایت و نظارت پژوهشگاه نیرو به عنوان متولی و حامی بومی سازی و فعالیت های دانش بنیان مرتبط با صنعت نیروگاهی آغاز کرد ه ایم.

وی یادآور شد: نمونه خارجی با برندهای مختلف در پالایشگاه ها و نیروگاه ها در حال استفاده است که متاسفانه به دلیل تحریم ها پشتیبانی فنی مناسبی از آنها صورت نمی گیرد. 

نمونه تولید شده در این مرکز، یکی از پیشرفته ترین مدل هایی است که همکاران من در جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، موفق به طراحی و ساختش شده اند. این محصول به دلیل بومی شدن دانش فنی طراحی و ساخت، قابلیت ارتقا و ارایه خدمات بعد از فروش را دارد.

مهندس برزین تاکید کرد: بازار این محصول بازار گسترده ای است که تولید آن از مزایایی مثل کارآفرینی و ایجاد اشتغال در کشور، کاهش قیمت تمام‌شده به‌واسطه تولید انبوه برخوردار است.

وی گفت: قابل ارتقا بودن طرح، افزایش دانش و فناوری در حوزه‌های ابزاردقیق و به‌کارگیری آن در ساخت سایر دستگاه‌ها از دیگر مزایای تولید این محصول است.

مهندس برزین افزود: از مزیت های دیگر می توان به دسترسی بهتر به خدمات پس از فروش در داخل کشور، صرفه‌جویی ارزی و جلوگیری از خارج شدن ارز از کشور اشاره کرد.

وی گفت: همچنین  این محصول از مزیت مقابله‌با تحریم‌های اقتصادی و تحریم‌های انتقال دانش و فناوری، جلوگیری از افزایش هزینه‌های تجهیز نیروگاه‌ها و پالایشگاهها به‌واسطه کاهش قیمت تمام‌شده محصولات برخوردار است.

 افزایش اعتماد مردم به تولیدات داخل به‌واسطه ورود متخصصان به عرصه‌های تولید کشور از مزیت های دیگر تولید این محصول در داخل کشور می باشد.

 منبع:خبرگزاری سیناپرس لینک کوتاه: https://sinapress.ir/news/81307
کاتالوگ معرفی دستگاه «آشکارساز شعله» برای کنترل احتراق در دو مدل:

UFD-1957

UFD-2540

جهت ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۶۶۰۳۱۹۱۲-۰۲۱ مرکز خدمات تخصصی اپتیک تماس حاصل نمایید.
معرفی دستگاه های شعله بین ساخت جهاددانشگاهی صنعتی شریف

گواهینامه استاندارد

گواهینامه استاندارد

تولید دستگاه «آشکارساز شعله» برای کنترل احتراق
تولید دستگاه «آشکارساز شعله» برای کنترل احتراق