توسعه فرهنگ گفت و گو نیاز جامعه امروز است

  1. اخبـار
  2. اخبار سازمان
  3. توسعه فرهنگ گفت و گو نیاز جامعه امروز است

 

رئیس سازمان جهاددانشگاهی شریف در مراسم دوازدهمین دوره مسابقات مناظرات دانشجویی که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می گردد، با اشاره به اهمیت توسعه فرهنگ گفت‌و‌گو و احترام به نظرات و آراء مخالف، یکی از نیازهای جامعه امروز برای مردم و مسئولین را توسعه این فرهنگ عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف دکتر محسن مردانی، دانشگاه را نقطه عطف حرکت به سمت گفت‌و‌گو عنوان کرد و افزود: ایجاد زمینه و فضای مناسب برای طرح اندیشه‌ها و دیدگاه‌های دانشجویان و ارتقای فرهنگ گفت‌وگوی عقلانی، تقویت فرهنگ خودباوری، اعتماد به‌نفس و توانایی پذیرش مسئولیت‌های بزرگ جامعه و تمرین مناظره سالم، علمی و اخلاقی و همچنین ایجاد انگیزه پژوهش و پرسش‌گری، توسعه فرهنگ نقد و گفت‌وگو و تقویت مهارت فن بیان و قدرت سخنوری دانشجویان از ثمرات شیرین برگزاری مناظرات دانشجویی در فضای دانشگاه هاست که کم و بیش در فضای نخبگانی و سیاسی و رسانه‌ای کشور هم تاثیرات آن را مشاهده می‌کنیم.

وی پیگیری و استمرار این حرکت از سوی جهاددانشگاهی، به رغم همه مشکلات در طی 12 سال برگزاری این مسابقات را نویدی بر توسعه فرهنگ گفت و گو و همدلی و وحدت عمومی در کشور دانست و اضافه کرد: استقبال و همراهی خوب دانشجویان این نوید را به ما می دهد که ان شاء الله با مشارکت فراگیر دانشجویان به‌عنوان طلایه‌داران این حرکت عظیم فرهنگی شاهد تحولی اساسی در توسعه فرهنگ گفت و گو و همدلی و وحدت عمومی در کشور باشیم.

دکتر مردانی ضمن ابراز خرسندی از میزبانی مرحله استانی مسابقات مناظره دانشجویی که امسال با حضور 20 تیم از دانشگاه های مختلف در دانشگاه صنعتی شریف برگزار میگردد تصریح کرد: ما آمادگی آن را داریم تا مناظرات را در سطح اساتید دانشگاه نیز برگزار کنیم و همانطور که دستاوردهای بسیاری در مناظرات دانشجویی داشته ایم؛ انتظار دستاورد‌های عالی در برگزاری این مجامع را نیز خواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف ایجاد محیطی جذاب و شادب در دانشگاه را بدون حاشیه و بر مبنای اصول علمی وپایه‌ی اخلاق محوری از دستاورد‌های ارزشمند مسابقات مناظره دانشجویی عنوان و بر گسترش هر چه بیشتر آن تاکید ورزید.

یادآور می‌شود‌، دوازدهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی از سوی معاونت فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی شریف از 30 بهمن ماه آغاز و تا دوم اسفند ماه برگزار می‌گردد.

گفتنی‌است،

سنگ بنای مسابقات مناظره دانشجویی 12 سال پیش با تشکیل دبیرخانه مناظره‌های دانشجویی در سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی بنا نهاده شد و اولین دوره این مسابقات اردیبهشت ماه 1391 با حضور 16 تیم دانشجویی در سطح دانشگاه های استان تهران برگزار شد و هدف از راه اندازی این مسابقات پاسخ به یک نیاز اجتماعی بود.