توانمندی جهاد دانشگاهی در ساخت دستگاه لوله مغزی سیار

  1. اخبـار
  2. اخبار سازمان
  3. توانمندی جهاد دانشگاهی در ساخت دستگاه لوله مغزی سیار

سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با حضور در سومین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان، توانمندی این سازمان در زمینه طراحی و ساخت دستگاه لوله مغزی سیار را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، مهندس حسینعلی حاجیلو، رییس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با بیان این خبر گفت: دستگاه لوله مغزی سیار فناوری جدیدی است که در یک دهه اخیر در کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته است و تجهیزات این سیستم از سوی کشورهای توسعه یافته به صورت خدمات به کشورهای نیازمند چون کشورهای خاورمیانه عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه این دستگاه هم اکنون در فاز تولید و تجاری سازی قرار دارد، گفت: طرح ساخت این دستگاه با حمایت مدیریت پژوهش شرکت ملی نفت ایران اجرایی شده است و اولین نمونه آن در سال 93 تولید و پس از تست‌های مختلف تحویل شرکت ملی حفاری ایران شد.

حاجیلو در ادامه اظهار داشت: در این دستگاه شش کیلومتر لوله پیوسته فولادی استفاده می‌شود که این لوله پیوسته از طریق دستگاه وارد چاه‌های نفت و گاز شده و مسیری را در اختیار اپراتور قرار می‌دهد که 17 نوع سرویس و تعمیر استاندارد چاه‌های نفت و گاز را انجام دهد.

وی با اشاره به این که این دستگاه از جمله تجهیزات سرچاهی است، گفت: پس از استفاده از چاه‌های نفت ممکن است مشکلات و موانعی در تولید نفت و گاز در چاه به وجود آید که این دستگاه قادر به رفع این مشکلات می‌باشد و علاوه بر آن دستگاه از قدرت تزریق اسید، نیتروژن و نصب پلاک سیمانی در چاه برخوردار است.

حاجیلو افزود: این دستگاه پنج ماژول اصلی دارد که بر روی دو تریلر نصب شده و می‌تواند به سرعت چاه‌های نفت و گاز را تعمیر کند و به گونه‌ای طراحی شده است که در خشکی و دریا قابل بهره‌برداری باشد. از دیگر قابلیت‌های این دستگاه می‌توان به اندازه‌گیری وضعیت چاه اشاره کرد.

وی در این زمینه افزود: این دستگاه با ارسال سنسورهایی به داخل چاه‌های نفت و گاز وضعیت چاه را مورد بررسی قرار می‌دهد و از آنجایی که این دستگاه با همکاری کارشناسان شرکت ملی حفاری ایران طراحی شده از دقت قابل قبولی در این زمینه برخوردار است.

رییس سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، ارتقای ایمنی دستگاه را از دیگر مزایای آن ذکر کرد و گفت: چون در گذشته حوادثی بر اثر استفاده از این دستگاه در سر چاه‌های نفت و گاز رخ داده بود سعی شد در این دستگاه با رفع موانع، ایمنی آن نیز ارتقاء یابد.

سومین نمایشگاه صنعت نفت خوزستان از بیست و هشتم آذر تا اول دی ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی خوزستان برپا بود.

منبع خبر ایسنا