مدیر مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف:نیازسنجی و ساخت و تولید تجهیزات در حوزه صنایع خودرو، نفت و گاز و ریلی نخستین اولویت ماست

  1. اخبـار
  2. اخبار حوزه خودرو
  3. مدیر مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف:نیازسنجی و ساخت و تولید تجهیزات در حوزه صنایع خودرو، نفت و گاز و ریلی نخستین اولویت ماست

مدیر مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با اشاره به بیش از ۳۵سال تجربه‌ی موفق این مرکز در زمینه‌ی تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنایع مختلف کشور، بخشی از توانمندی‌های این حوزه را تشریح کرد.

وی ، ساخت انواع قطعات، فرامین خاص و مرکب کنترلی خطوط تولید و مونتاژ، ابزارآلات و جیگ و فیکسچر، مهندسی معکوس و طراحی قطعات و مجموعه های مکانیکی، ساخت و تولید انواع کانوایرهای خطوط تولید و ساخت انواع چرخ دنده های ساده، Helix، چرخ و محور حلزون، کرانویل و پینیون را بخشی از این توانمندی ها ذکر کرد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف:نیازسنجی و ساخت و تولید تجهیزات در حوزه صنایع خودرو، نفت و گاز و ریلی نخستین اولویت ماست

مهندس علیرضا کریمی، ساخت انواع شفت و محور، پولی، پروانه مربوط به ماشین آلات و تجهیزات دوار، انواع شیرآلات و پمپهای مکانیکی، انواع پوسته‌ها و قطعات ریخته‌گری، ساخت قطعات شامل ورق کاری، خمکاری، رول و …، ساخت انواع جیگ پالتهای خطوط مونتاژ، گانتهای جوشکاری و ابزار متعلقه، مهندسی معکوس و ساخت انواع ماشین آلات مخصوص (اتوماتیک و نیمه اتوماتیک) را از دیگر توانمندی های این مرکز عنوان کرد و اشاره نمود که ارائه خدمات در این زمینه به صنایع کشور انجام می شود.

وی، ساخت انواع قالبهای فلزی برش کاری، فرم دهی و …، مهندسی معکوس و ساخت ماژول های سرویس بهداشتی واگن های قطار مسافربری و تهیه شناسه های فنی (قطعات و تجهیزات) را بخشی دیگر از خدماتی ذکر کرد که از سوی این مرکز به صنایع مختلف کشور ارائه می شود.

مهندس کریمی با اشاره به طرح ساخت ماژول سرویس بهداشتی قطارهای مسافربری ریل باس که در قالب قراردادی با شرکت توسعه صنایع ریلی ایرانیان (ایریکو) در حال اجرا است، گفت: تاکنون ۳۰ دستگاه از این ماژول در واگن های ریل باس نصب شده است و ساخت ۹ عدد دستگاه نیز در برنامه‌ی این مرکز قرار دارد که به مرور ساخته و در اختیار شرکت مربوطه قرار می گیرد.

وی افزود: در مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید، در راستای چشم اندازی که برای آن در نظر گرفته ایم در محور تولید چند محصول داخلی، کسب و ارتقاء تخصص‌های جدید در صنایع مختلف، اخذ گواهینامه‌ها و استانداردهای مورد نیاز، همکاری و پشتیبانی فنی مهندسی از صنایع و شرکتهای مطرح کشور، برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده‌ایم که در مسیر این برنامه نیز در حال فعالیت هستیم.

مهندس کریمی پروژه یابی در صنایع نفت، گاز، ریلی و خودرو را از جمله برنامه های این مرکز ذکر کرد.

مدیر مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید، از آغاز فاز مطالعاتی و طراحی اولیه دستگاه آلتراسونیک خبر داد و افزود: بر اساس قراردادی بین شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی و سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دستگاه شستشوی آلتراسونیک مبدل های حرارتی و تجهیزات مکانیکی توسط متخصصان این مرکز و با همکاری یک شرکت داخلی طراحی و ساخته می شود.

مهندس کریمی با اشاره به مزایای استفاده از روش شستشوی آلتراسونیک افزود: مدت زمان شستشو و مصرف آب به‌طور عمده ای کاهش مییابد و علاوه بر افزایش ضریب ایمنی، دقت شستشو نیز افزایش می یابد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی های این مرکز برای حضور فعال در مناقصات در صنایع نفت، راه‌آهن، صنایع معدنی و حضور در چندین مناقصه در سال‌جاری گفت: دریافت گواهینامه استاندارد ایزو نیز از دیگر برنامه‌های ما در سالجاری است که مقدمات و پیگیری دریافت آن آغاز شده است.

مهندس کریمی در ادامه با اشاره به عناوین ده‌ها پروژه‌ی انجام شده در مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، ساخت قطعات یدکی میتر سایز ۴ اینچ از نوع مکانیکی و مدل پره ای شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، تدوین دانش فنی و ساخت سرویس بهداشتی مجهز به سیستم وکیوم مدار بسته واگن ریل باس شرکت ایریکو، تهیه دفترچه مشخصات فنی قطعات مکانیکی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ساخت و تامین قطعات یدکی شرکت آلومینای ایران را نمونه ای از این پروژه ها ذکر کرد که توسط متخصصان این مرکز اجرا و در صنایع کشور به بهره برداری رسیده است.

وی، تدوین تکنولوژی و دانش فنی و تعیین استانداردهای قطعات شرکت آلومینای ایران، ساخت شابلون تیزی چرخ لکوموتیو شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، ساخت بوم و جعبه باطری مگنومیتر ماهواره مصباح ۲، ساخت پین‌های موقعیت دهنده خط سمند، ساخت دستگاه روغن زنی اتوماتیک خط مونتاژ موتور ملی (EF 7)، ساخت دستگاه موتور برگردان (Roll over) موتور ملی (EF 7) و تهیه دفترچه مشخصات فنی قطعات کیت ۱۵۰۰۰ ساعت لکوموتیو آلستوم را بخشی دیگر از پروژه های موفقی ذکر کرد که در این مرکز انجام شده است.

ساخت پوسته گانتری بازوی روبات ماشین آلات DANOBAT، نظارت و بازرسی قطعات پروژه آبیاری تحت فشار خوزستان، تأمین قطعات فرسایشی خطوط تولید موتور و سواری سازی شرکت ایران خودرو، ساخت تجهیزات کارخانه‌های کمپوست رشت و گلستان، ساخت جیگ پالت های مونتاژ موتور خودروی سمند شرکت ایران خودرو، ساخت دستگاه های چسب‌زنی کارتل و سرسیلندر موتور پژو ۴۰۵، پارس و موتور ملی (EF 7)، ساخت پین های قالب های دایکاست موتور پژو و سمند از دیگر فعالیتهای مرکز خدمات تخصصی مهندسی ساخت و تولید می باشد که طی سالهای گذشته در صنایع کشور به بهره برداری رسیده است.

همچنین ساخت پوسته ترولی کانوایرهای هوایی شرکت ایران خودرو، ساخت فیکسچرهای دستی مونتاژ موتور پژو و سمند، تولید انبوه شیرپرکن پیکان گازسوز، ساخت تعدادی از قالب های پروژه خودرو ملی (سمند)، تدوین دانش فنی و ساخت بیش از ۵۰۰۰ عدد گاردان جهت تهویه واگن های مسافری از دستارودهای متخصصان این مرکز می باشد.