راه اندازي آزمايشگاه های خوردگي و پوشش در سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

  1. اخبار سازمان
  2. اخبار گروه متالورژی
  3. راه اندازي آزمايشگاه های خوردگي و پوشش در سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف

آزمایشگاه های خوردگی و پوشش که زیر نظر گروه پژوهشی متالورژی فعالیت دارد به عنوان آزمایشگاههای مرجع در حوزه آبکاری، خوردگی و پوشش، با اخذ تاییدیه از مراکز ذیصلاح، خدمات آزمایشگاهی مربوطه را به متقاضیان ارائه می‌کند.

مدیر این آزمایشگاهها با بیان این خبر اظهار داشت: آزمایشگاههای خوردگی و پوشش سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف با حمایت بخش خصوصی، در این سازمان راه اندازی شده است.
مهندس رضا مهدیزاده با اشاره به خدمات این آزمایشگاهها گفت: آزمایشگاههای خوردگی و پوشش با بهره گیری از نیروی انسانی مجرب و با دارا بودن تمام ملزومات مورد نیاز جهت اجرای طرح های پژوهشی در زمینه های علل خوردگی، انتخاب پوشش و انتخاب مواد مناسب آبکاری آماده ی ارائه خدمات به پژوهشگران و مهندسین محترم صنایع آهن و فولاد، نفت و گاز، پلیمر و پتروشیمی، خودروسازی و حمل و نقل، نیروگاهی و … در سراسر کشور می باشد.

وی در خصوص فعالیت‌های در حال انجام در آزمایشگاههای خوردگی و پوشش گفت: در حال حاضر آزمون های خوردگی در محیط ترش (HIC و SSC کششی و خمشی)، بررسی مقاومت فلزات و آلیاژها به انواع خوردگی اعم از موضعی و یکنواخت، تعیین خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی پوشش های فلزی و غیرفلزی، آزمون های الکتروشیمیایی و بررسی ممانعت کننده ها قابل انجام می باشند. همچنین آزمایشگاه قابلیت و توانایی بررسی علل تخریب و خوردگی قطعات صنعتی، ارایه راهکار و انتخاب پوشش و ماده مناسب را نیز دارا می باشد.

دستیابی به اهداف تعیین شده در شبکه برنامه سه سال آینده گروه پژوهشی، مشتری مداری، تسریع در ارایه نتایج و افزایش در کیفیت و دقت خدمات ارایه شده از ماموریت‌های این آزمایشگاهها می باشد.

مدیر آزمایشگاه های خوردگی و پوشش، دسترسی آسان، دقت و کیفیت بالای آزمایش های ارائه شده توسط کادری با تجربه را از مزیت های این آزمایشگاهها ذکر کرد.

گفتنی است، گروه پژوهشی متالورژی جهاد دانشگاهی شریف علاوه بر آزمایشگاههای خوردگی و پوشش و آبکاری مجهز به آزمایشگاههای پیشرفته دیگری با قابلیت تعیین ترکیب شیمیایی، متالوگرافی، خواص مکانیکی، انجام انواع سیکل های عملیات حرارتی در اتمسفرهای مختلف و تحت کنترل، تحلیل علل شکست و یا تخریب قطعات فلزی و تهیه شناسنامه فنی برای قطعات نیز می باشد. همچنین این گروه با دارا بودن آزمایشگاهای پرتابل و اندازه گیری دقیق ابعادی توانایی ارائه خدمات آنالیز کوانتومتر پرتابل (با یکی از دستگاههای بسیار پیشرفته، دقیق و منحصر به فرد در کشور با 10 پایه آلیاژی)، متالوگرافی پرتابل (رپلیکاگیری و تخمین عمر باقیمانده قطعات نیروگاهی)، سختی سنجی پرتابل و آزمایشهای NDT، خدمات اندازه گیری سه بعدی (CMM)، پروفیل پروژکتور و دیگر ابزار اندازه گیری را دارا می باشد.

مطلب قبلی
عضو هیات علمی گروه پژوهشی متالورژی به عنوان رابط منتخب شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی انتخاب شد
مطلب بعدی
چاپ مقاله عضو هیأت علمی گروه پژوهشي متالورژي در مجله بین المللی Metals and Materials International

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.